Konuşan Eller Projesi

GençBank desteği ile gerçekleşen en kapsamlı projelerden biri daha Kasım Ayı’nda Atakum’da başladı. Konuşan Eller: bir “Online İşaret Dili Sözlüğü” projesidir.

22 Kasım Tarihinde, Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi ve Atakum GençBank desteğiyle Tugay Kurtgözlü koordinatörlüğünde başlatılan “Konuşan Eller” projesi Atakum Belediye Başkanı Metin Burma’nın da katılımıyla bir kokteyl düzenledi ve projenin tanıtımı gerçekleştirildi.

Turgay, kokteyl açılışında projeyi anlattı:

“Değerli başkanım ve değerli misafirlerimiz öncelikle hoş geldiniz. Burada ‘Konuşan Eller’ projemizin tanıtımı amacıyla toplandık. Projemiz kapsamında; İğne Deliği Gençlik Merkezimizde yapılan işaret dili kurslarımızda bulunan gönüllülerimizle bir online işaret dili sözlüğü projesi gerçekleştireceğiz. Projemizin çıkış kaynağı Türkiye’de bir çok işaret dili sözlüğü bulunmasına rağmen bu kaynakların genellikle çok pahalı ve basılı kaynaklar olmasıydı bu yüzden ben de daha nitelikli ve videolu bir sözlük oluşturmaya yönelik bir proje yazdım. Sadece yerelde değil tüm Türkiye’de işaret diline meraklı olan insanların kullanımına ücretsiz olarak sunacağız. Bundan sonraki süreçte de projenin uygulamasına başlayacağız. Bu projede beni destekleyen Atakum Belediyemize, İğne Deliği Gençlik Merkezimize ve Atakum GençBank ekibine ve buraya geldiğiniz için siz değerli misafirlerimize teşekkür ederim” dedi Proje, 6 ay boyunca 30 kişilik bir ekip tarafından sürdürülecek.

OMÜ Genç İfade Röportajı

İşitme engelli bir ailenin çocuğu olarak büyüyen Tugay Kurtgözlü, işitme engellilerin hem ağzı hem de kulağı oluyor.

Integer semper leo velit, ac accumsan diam sollicitudin in. Etiam feugiat faucibus rhoncus. Vivamus mollis vitae purus in malesuada. Donec at nibh metus.
Chester J. Albin

İşitme engelli bir ailenin tek çocuğu olan 24 yaşındaki Tugay Kurtgözlü Samsun’un Bafra ilçesinde yaşıyor. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Fransızca Öğretmenliği okuyan ve aynı zamanda işaret dili eğitimi veren Kurtgözlü, Atakum İşitme Engelliler Spor Kulübü’nün de başkanı. Sesli konuşmayı babaannesinden, işaret dilini ise anne ve babasından öğrenmiş. ‘İşaret dili benim ana dilim’ diyen Kurtgözlü, bu dili aynı zamanda misyon edinmiş durumda.

İşaret dili eğitmenlik hikâyesi anne ve babasının dışarıdaki insanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olmak amacıyla başlamış. Bir süre sonra işitme engellilerin iletişim konusunda bir problem yaşadıklarını düşünerek eğitimler düzenlemeye başlamış. 18 yaşına geldiğinde ise bir devlet hastanesinde işaret dili eğitmenliğine resmi olarak başlamış. Eğitimlere başladıktan sonra, yaptığı işin farklı bir yerlere gittiğini söyleyen Kurtgözlü, “İlk başta işitme engellilerin iletişim problemini aşmaya çalışırken daha sonra eğitim verdiğim insanlarla birlikte işitme engelliler için farkındalık projeleri yapmaya başladık” diyor.

‘Öğrencilerimi sessiz dünyaya çekiyorum’

Kurtgözlü, 23 Nisan ve 29 Ekim’de Samsun İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda kutlamalar yapmış ve okulda, gönüllü öğrencileri ile birlikte boyama etkinliği düzenlemişler. Eğitmen, “İşitme engellileri sosyalleştirmeye çalışırken diğer yandan da kendi öğrencilerimi işitme engellilerin dünyasına, yani sessiz dünyaya çekmeye çalışıyorum” diyor.
Hayatının tamamını işitme engellilere ayırmış ve bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: “Benim ailemle iletişimimde ellerimi çok aktif kullandığım gerçeği var. Bu nedenle konuşurken işaret dili yapar gibi ellerim sürekli hareket halindeydi. İlkokul öğretmenim tarafından çok dalga geçildim, çevremdeki insanlar tarafından alay edildim. Bu benim işitme engellilere yönelik farkındalığımı arttırdı.”

 

‘Konuşan Bir İşitme Engelliyim’

Arkadaşları arasında işitme engelli olanların sayısının daha fazla olduğunu söyleyen Tugay Kurtgözlü “İşitme engelli insanların olduğu bir çevrede büyüdüm. Çocukluk arkadaşlarım ve dışarıda çay içtiğim çoğu arkadaşım işitme engelli. Biz kendimize ‘engel tanımayanlar’ diyoruz çünkü engel tanımıyoruz. Ben de kendimi bir işitme engelli olarak görüyorum. Onlarla konuşurken kimseyi duymuyorum. Aslında kendimi konuşan bir işitme engelli olarak tanımlayabilirim’’ diyor.

İşitme engellilerin sosyalleşmesine yardımcı olmak ve daha fazla işitme engelli insana ulaşmak için bir çatı altında birleşmek amacıyla Atakum İşitme Engelliler Spor Kulübü’nü nasıl hayata geçirdiklerini de şöyle anlatıyor: “Samsun’da sosyal sorumluluğa dayalı çalışmalarımız işaret dili eğitimi vermeye başladığımdan bu yana vardı. Bir gün işitme engelli arkadaşlarımızla bir araya gelerek neden dernek kurmuyoruz diye konuştuk aramızda. O gün karar verdik derneği kurmaya. Çünkü sivil toplum kuruluşu olduğumuz zaman bazı projelerimizi hayata geçirmemiz çok daha kolay olacaktı.”
Ekibin tamamen işitme engelli bireylerden oluştuğunu belirten Kurtgöz ‘Derneği kurma çalışmaları sona erdiğinde duyabilen ve sesli konuşabilen birisine ihtiyaç vardı. Hem duyduğum hem de işaret dilini çok iyi bildiğim için başkanlığa beni seçtiler’ diyor.

İşitme Engelliler Spor Kulübü, kurulduktan kısa bir süre sonra ciddi başarılar elde etmiş. Uluslararası ve ulusal başarılara imza atarak kendini kanıtlamış. Kulübün, güreşte ve atletizmde Türkiye Şampiyonluğu, bisiklet branşında da Türkiye üçüncülüğü var.
İşitme engellilerin sesi olmaya çalıştığını ve onların, standartları daha yüksek bir sosyal yaşama sahip olmaları için hayatının sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Kurtgözlü ‘İşitme engelli bir birey sosyal hayatında iletişim kurarken bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Böyle durumlarda onlara yardım etmeyi çok seviyorum ve yüzlerinde oluşan gülümsemeyi görmek beni gerçekten çok mutlu ediyor” diyor.

Samsun Haber Röportajı

İşitme engelli bir anne ve babanın oğlu olarak dünyaya gelen ve küçük yaşlardan beri işitme engelli bireylere yardım etmek adına işaret dili tercümanlığı yapan Samsun İşitme Engelliler Derneği Başkanı Tugay Kurtgözlü ile hikayesi, yürüttükleri çalışmalar hakkında konuştuk.

Samsun Habr
Larry L. Johnson

Etiam interdum vulputate risus, vitae elementum neque consectetur sed. Donec at risus dui. Ut in suscipit neque. Vestibulum sit amet lobortis magna, commodo venenatis ante. Cras molestie, ex a auctor lacinia, risus est aliquam risus, sit amet semper purus tortor id ante. Donec lacus ipsum, porttitor et libero a, fringilla auctor quam. Sed in nisl id libero tincidunt aliquet. Aenean dui ipsum, auctor ut leo ut, semper dignissim lacus. Suspendisse faucibus viverra consequat. Maecenas efficitur massa vel eros sagittis dapibus. Nam lobortis mi in turpis hendrerit eleifend. Nulla non massa felis.

Donec sit amet dolor ante. Vivamus vel massa accumsan, faucibus quam quis, convallis velit. Aliquam erat volutpat. Integer imperdiet diam quis arcu venenatis, quis sagittis nibh rhoncus. Donec non nisi scelerisque, sodales metus quis, accumsan mauris. Curabitur volutpat risus rutrum erat condimentum tristique. Nullam at felis diam. Quisque dictum felis non ante pretium mollis. Aliquam turpis neque, varius nec diam a, aliquam pulvinar diam. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Sed ipsum libero, aliquet sed bibendum faucibus, semper a dui.

İşaret Dili Kursları Başladı

Atakum Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi bünyesinde 120 saatlik işaret dili kursu başladı.Çoğunluğunun üniversite öğrencilerinden oluştuğu grupta Tugay Kurtgözlü eğitmenliğinde...

Atakum Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi bünyesinde 120 saatlik işaret dili kursu başladı.

Çoğunluğunun üniversite öğrencilerinden oluştuğu grupta Tugay Kurtgözlü eğitmenliğinde yapılan kurslarda 115 öğrenci eğitim görmekte ve kursta başarılı olan öğrencilere kurs sonunda Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika verilmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı İğne Deliği Gençlik Merkezi Aktivite Sorumlusu Oğuzhan Öztanır yaptığı konuşmasında; “Öncelikle hoş geldiniz demek istiyorum. Atakum’da 11 yıldır faaliyet göstermekteyiz. Birçok kurs, atölye, sosyal sorumluluk projeleri ve etkinlikler düzenlemekteyiz. Geçen sene de merkezimizde bulunan işaret dili kurslarımız da oldukça başarılı bir sene geçirdiğimize inanıyoruz. Bu senenin daha da başarılı bir sene olacağını ümit ediyoruz. Burada engelli bireyleri anlamak ve onlara yardımcı olmak adına vakit ayıran siz değerli arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi

Kaynak: İşaret Dili Kursları Başladı

Kaynak: İşaret Dili Kursları Başladı